جزئیات مقالات      مقالات » ویتامین C یا اسید اسکوربیک

ویتامین C یا اسید اسکوربیک


ویتامین C یا اسید اسکوربیک ممکن است یکی از رایج ترین ویتامین ها باشد. این ویتامین شهرت دیرینه ای در حمایت از سیستم ایمنی و کمک به بهبود سرماخوردگی دارد.


ویتامین C همچنین آنتی اکسیدان قدرتمندی است که به بدن در جهت ترمیم تاثیرات مضر رادیکال های آزاد و سموم کمک می کند. علاوه بر این فواید، این ویتامین برای کمک به رفع یبوست نیز کاربرد دارد.


افزایش تحرک معده با ویتامین C


مصرف دوز بالای ویتامین C یا اسید اسکوربیک به صورت مکمل می تواند اثرات ملینی داشته باشد. زیرا این ویتامین باعث افزایش تحرک معده و سرعت بخشیدن به فرآیند گوارش می شود.


اما در صورت استفاده از میزان بالای این ویتامین و ایجاد اسهال دوز مصرفی را کاهش دهید.


فواید افزایش تحرک معده


اثرات ملینی دوز بالای ویتامین ث می تواند برای افراد مبتلا به یبوست مفید باشد. در این مورد دوزی از ویتامین C باید انتخاب شود که باعث افزایش متناوب حرکات روده ای شود.


این دوز مصرفی به صورت هدفمند از تحمل روده فراتر رفته، به طوریکه بهبود و رفع یبوست را به دنبال دارد، همچنین در این زمان دوز مصرفی می تواند کاهش یابد.


میزان ویتامین ث


میزان مصرف توصیه شده ویتامین C یا اسید اسکوربیک برای بزرگسالان روزانه 75 تا 90 میلی گرم می باشد. این میزان از ابتلا به بیماری اسکوروی در افراد غیرسیگاری جلوگیری می کند.


همچنین دوز درمانی این ویتامین در حدود 450 تا 6000 میلی گرم و حتی بیشتر است.


ویتامین C برای یبوست


بیشتر افراد با مصرف دوز 2000 تا 4000 میلی گرم از ویتامین C به سطح تحمل روده می رسند. این سطح با بیشتر شدن نیاز بدن به ویتامین سی افزایش می یابد.


به این معنا که در صورت مبارزه بدن با ویروس سرماخوردگی، ممکن است دوز بیشتری برای اثرگذاری بر سیستم گوارش مورد نیاز باشد.


برای نمونه، اگر به طور طبیعی با دوز 2500 میلی گرم ویتامین سی احساسی مبنی بر افزایش تحرک معده دارید، در زمان سرماخوردگی ممکن است قبل از متوجه شدن هر گونه تغییر در حرکات روده ای دوز 4000 میلی گرم را مصرف کنید.


ملاحظات و هشدارها


ویتامین C برای بیشتر افراد یک مکمل ایمن است. میزان مصرف این ویتامین در بانوان باردار یا بانوانی که قصد بارداری دارند نباید بیشتر از 6000 میلی گرم در روز باشد، زیرا مصرف دوز بالاتر با بارداری تداخل ایجاد می کند.


مصرف دوز بالایی از ویتامین سی در برخی افراد ممکن است موجب رشد سنگ های کلیوی شود. بنابراین قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید.


  
   
خانه اصلی::درباره ما::محصولات::ارتباط با ما